fbpx

Kes on SÄRG?

Kes on särg? Särge on teistest kaladest lihtne eristada silma oranzi või punase vikerkesta järgi. Keha on külgedelt lamenenud ja kaetud suurte korrapärastes ridades asetsevate soomustega. Värvuselt on ta sinakas- või rohekasmust, küljed ja köht on höbevalged. Särg on ca 10…20 cm pikkune ja kaalub kuni 10…150 g.

Särg on laialt levinud peaaegu köigis Eesti järvedes. Ta elutseb järve kaldaäärsetes, mudastes ja rikka taimestikuga osades. Särg on rangelt päevase eluviisiga, kes ööseks peitub taimede vahele ja heidab unne, võttes sisse kaldasendi ning toetades pea ja rinnauimedega pöhjale.

Särg on meie köige taimtoidulisem kalaliik, kes sööb mändvetikate ja vesikatkude vörseid ja taimset ködu. Erandiks on suuremate veekogude särjed (meil Võrtsjärves), kes tarvitavad toiduks ka kalu. Särg ise langeb ohvriks peaaegu köikidele röövkaladele, kajakatele ja teistele veelindudele.

Kudemise ajaks kasvab särjele selga pulmarüü (nn. helmeskate). Selle moodustavad sarvainest köbrukesed kala kehal, mis muudavad ta karedaks. Särjed koevad kevadel – aprilli lõpul või mai algul. Särg ei hõiva omale individuaalset kudemisala, vaid hoiduvad ühisesse kudemisvööndisse. Kudemine toimub rabeldes ja kärarikka veepladina saatel, mis võib olla nii tugev, et osa marjateri satub veest välja taimede veepealsetele osadele. Vastsed kooruvad söltuvalt veetemperatuurist 9…14 päeva pärast. Särje eluiga võib ulatuda kuni 17 aastani.

 

SÄRG aga on mönus koht Saaremaal Nasva jöe ääres, 7 km kaugusel Kuressaare kesklinnast. Täpselt mönusa auto- vöi rattasöidu ning jalutuskäigu kaugusel. Meieni kulgeb mönus kergliiklustee, mida mööda on hea liigelda. Kuressaare poolt tulles tasub kindlasti pöigata läbi ka Loode tammiku öpperajalt: https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/puhkealad/saaremaa-puhkeala/1749

Loomulikult saab ka merdmööda ja maja ees asub ka väike sadam. Nasva alevikust voolab läbi Nasva jögi, mille suudmes on Nasva sadam. Nasva pindalaks on 12,54 ruutkilomeetrit. Siit leiab mitmeid mönusaid kodumajutusi kui ka suurettevötteid. Nasval elab 400 inimest ja rahvaarv on olnud viimastel aastatel töusuteel. 2021 aastal valiti Nasva aasta külaks! Nasva on kiiresti arenev ning aktiivse kogukonnaga alevik, kuhu tasub kindlasti tulla!

2021. kevadel avas Nasva klubihoones uksed SÄRG SÄRG on koht, kus saab köhu täis, meele röömsaks. Suvisel ajal nautida elu jöe kaldal asuval suurel terrassil, pöski paitamas pehme tuuleke. SÄRG hindab körgelt kohalikku toorainet ja peab lugu kalaroogadest, kuid armastab ka liha ning taimetoitu. Menüüst leiab maitseid ka maade ja merede tagant.

Mis siis ühendab neid kahte?
Värvuselt on nad sarnased ju mõlemad.
Mõlemad elavad kaldaääres.
Särg ei hõiva omale individuaalset kudemisala, vaid hoiduvad ühisesse kudemisvööndisse.
Samamoodi hindab SÄRG kõiki teisi mönusaid kohti!

Mis eristab?
Särg on rangelt päevase eluviisiga, aga samas SÄRG võib mõnusa rahvaga ka pikemalt muliseda.
Särg on taimetoiduline aga SÄRG peab lisaks sellele lugu ka kalast ja kvaliteetsest lihast.
Kudemise ajaks kasvab särjele selga pulmarüü, aga SÄRG on pulmapidudeks alati valmis.
Särjed koevad kevadel, kuid SÄRG on aastaringselt avatud.

Meite juures on kena kõik!